Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Türkiye’den Somali’de terörle mücadeye destek

Nisan ayında açılacak askeri üs için Türkiye’nin 500 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı kaydedildi. Mogadişu’da Birleşik Arap Emirliklerinin de bir askeri üs yapmak istediği bunun için geçen Şubat ayında Somali parlamentosundan onay aldığı kaydedildi.

Somali’de bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmacu ile görüşmesi sırasında, Türkiye’nin Somali’nin en büyük yardımcısı olmaya devam edeceğini söyledi. Kaynak, Türkiye’nin Somali’ye en az 170 ton gıda yardımı yaptığını ve 11 bin ton daha gıda yardımı yapacağını aktardı.

Mogadişu Belediye Başkanı Yusuf Cemali, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile görüşmesi sırasında şehrin güvenlik ve altı yapısının geliştirilmesi için Mogadişu’nun yabancı yatırıma hazır olduğunu söyledi. Cemali, konuşmasında Somali’ye yatırım için teşviklerin yanı sıra şirket kuruluşlarını da kolaylaştıracaklarını söyledi. Cemali, Moğadişu’nun 5 yıl öncesine göre çok güvenilir bir yer olduğunu söyledi. Yusuf Cemali, istihdamı artırmaya çalıştıklarını ve yol yapımı için yatırım teşvikleri uyguladıklarını, özellikle oteller, süpermarketler, hastaneler ve üniversiteler açılması için teşvik paketleri hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan ABDden Yemene 20 hava saldırısı başlıklı makalemizde abd, DÜNYA Haberleri ve El Kaide hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir