Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri
  • Genel
  • 0

Saddam'ın aslanları eski günlerini arıyor

Ülkeyi işgal eden ABD askerleri tarafından Bağdat’ın merkezindeki Zevra Parkı’nın Hayvanat Bahçesine bırakılan Udey’in aslanları, 2003 yılı öncesi dönemindeki imtiyazlı günlerini arıyor.

Bir zamanlar Yeşil Bölge saraylarında beslenen ve dönemin tüm ayrıcalıklarından yararlanan aslanlar, Bağdat Büyükşehir Belediyesi tarafından bakılıyor.

Udey’den kalan aslanların bakımını Bağdat Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından Nebil Cuburi yapıyor.

Cuburi, aslanların 2003’teki işgalden 4 ay sonra  ABD askerleri tarafından Yeşil Bölge’den zırhlı araçlarla alınarak Zevra Parkı’na getirildiklerini anlattı. Cuburi, Yeşil Bölge’de bir müddet bekletilen aslanların defalarca yurt dışına kaçırılmak istendiğini aktardı.

”ALAMAYINCA KISIRLAŞTIRDILAR”

Cuburi, Aslanlar, 4 ay Yeşil Bölge’de bekletildikten sonra buraya  zırhlı araçlarla getirildiler. İlk başta sayıları 9 olan aslanlardan biri, ABD’li  askerler tarafından parkta yaşanan bir çatışma sırasında öldürüldü. ABD’liler vaktiyle bunları Irak dışına çıkarmak istiyordu ancak başaramayınca çoğalmasını  engellemek için kısırlaştırma yoluna başvurdular. O zamandan beri aslanlar  arasında çoğalma olmadı ifadelerini kullandı.

”HAYVANLARA İYİ BAKIYORUZ”

Saddam döneminde saraylarda tutulan aslanlara daha iyi bakıldığını vurgulayan Cuburi, Şimdi de ülkenin içinde bulunduğu güvenlik ve ekonomik duruma rağmen hayvanlara iyi bakıyoruz. Belki o dönemdeki yiyecek ve diğer ayrıcalıklı hayatlarını özlüyorlardır. Burada imkanlar dahilinde gene de iyi şekilde beslemeye çalışıyoruz dedi.

Udey’den kalan aslanların nadir cinslerden oluştuğunu belirten Cuburi, Bağdat Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen veterinerler tarafından da sık sık kontrol edildiklerini söyledi.

Cuburi, aslanların birine oğlunun adı olan ve Leopar anlamı taşıyan Fehed ismini verdiğini kaydetti.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi