Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Her kansızlığın nedeni demir eksikliği değil

Dr. Özlem Şahin Balçık, demir tedavisi almasına rağmen düzelmeyen anemisi olan hastaların hematoloji uzmanına başvurması gerektiğini söyledi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Erişkin Hematoloji Kliniği’nden Doç.Dr. Özlem Şahin Balçık, demir eksikliğinin dünyada, tüm yaş gruplarında ve her cinsiyette kansızlığın (anemi) en önemli nedeni olduğunu belirterek, “Bu nedenle anemi ile başvuran her hastada ilk olarak akla demir eksikliği gelmektedir. Ancak demir eksikliği dışında farklı anemi türleri de bulunmakta ve demir tedavisi bu hastalara fayda yerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle anemi ile başvuran her hastada tanının demir eksikliği olduğu kesinleştirilmelidir. Aksi halde gereksiz tanısal işlemler (Üst gastrointestinal endoskopi ve kolonoskopi gibi) ve gereksiz tedaviler gündeme gelebilir” dedi.

Doç. Dr. Balçık şu bilgileri verdi: “Ülkemiz Akdeniz kuşağında olduğundan ailevi Akdeniz anemisi (Talasemi) taşıyıcılığı sıktır ve demir eksikliği anemisi ile sıkça karışabilir. Demir tedavisinden yarar görmeyen özellikle genç hastalarda talasemi taşıyıcılığı açısından değerlendirme gerekebilir. İleri yaşta hastalarda ise aneminin; başta kemik iliği kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin bir belirtisi olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Özellikle demir tedavisi almasına rağmen düzelmeyen anemisi olan hastaların hematoloji uzmanına başvurması gereklidir.”

Bir önceki yazımız olan Kurutuluş Mücadelesi için 84 kilometre yol yürüyecekler başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi