Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

CENTCOMdan Musul hava saldırılarına inceleme

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon uçaklarının Musul’un batısında gerçekleştirdiği hava saldırılarında 230 sivilin hayatını kaybettiğine yönelik iddialar üzerine 17-23 Mart tarihleri arasındaki hava saldırıları ile ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

”TÜM SALDIRILARI İNCELİYORUZ”

CENTCOM’dan yapılan açıklamada “Koalisyon bu iddialar üzerine resmi bir sivil kayıp incelemesi başlatmış durumda ve tüm iddialar ile o bölgede yapılmış olan tüm saldırıları inceliyoruz” ifadelerine yer verdi.

230 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

İddialara göre Musul’un El Cedid Mahallesinde aynı gün iki ayrı binaya yapılan saldırılarda toplam 230 sivilin hayatının kaybetti.

HEDEF SIFIR SİVİL KAYBI

CENTCOM açıklamasında koalisyonunun “sıfır sivil kayıp” hedefinin itinayla takip edildiği öne sürülürken açıklamadaki şu ifadeler dikkat çekti.

“Hedefimiz her zaman sıfır kayıp olmuştur ama DEAŞ’ın sivilleri terörize etmek, insanları kalkan olarak kullanmak, okul, hastane ve dini alanlar gibi korunaklı yerlerde mevzilenmek gibi vahşi taktiklerinden dolayı müttefiklerimize olan bağlılığımızdan ödün vermeyeceğiz. Ayrıca, DEAŞ’ın aileleri evlerinden zorla çıkarıp o evlere savunma amaçlı tuzaklar kurduğunu, el yapımı patlayıcı yerleştirdiğini ve oraları çatışma mevzii olarak kullandığını daha önce de gördük.”

Açıklamada DEAŞ’ın bu taktiklerinin sivil kayıplarına neden olduğu ifade edildi.

İLİŞKİLİ HABERLER

Bir önceki yazımız olan İngiltere'den FETÖ raporu! başlıklı makalemizde 15 Temmuz, Avrupa Haberleri ve FETÖ hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi