Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

'Bizden Türkiye karşıtlığı beklemeyin'

Hollanda’da geçen Çarşamba günü yapılan genel seçimden en kazançlı çıkan partilerden biri Türk kökenli iki politikacı Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk’ün kurduğu DENK (Düşün) oldu.

İlk kez katıldığı seçimlerde üç milletvekili elde eden parti Hollanda siyasetinde göçmenler tarafından kurulan ve mecliste temsil hakkı elde eden ilk parti oldu. DENK, koalisyona girmeye olumlu bakıyor.

BBC Türkçe’ye konuşan partinin lideri Tunahan Kuzu’ya göre, DENK Hollanda’da tarih yazdı. İşçi Partisi (PvdA) listelerinden 2012 seçimlerinde meclise giren Kuzu ve Öztürk, hükümetin Türkiye’ye bakışı konusunda zaman zaman partileriyle karşı karşıya kaldılar. Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher’in Türk kökenli dini oluşumların finans kaynaklarının incelenmesi önerisine karşı çıkan iki isim, parti ilkelerine uymadıkları gerekçesiyle 2014 yılında PvdA’dan ihraç edildiler.

HEDEF GÖSTERİLDİLER 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşma yapacağı salonun iptal edilmesi üzerine DENK milletvekili adaylarından Yunus Kayış’ın sahibi olduğu döner salonunu Türk bakana tahsis edeceğini açıklaması ülkede hedef gösterilmelerine neden oldu.

YÜZDE 20 OY ALDI

Çarşamba günü yapılan seçimlerde DENK, özellikle göçmenlerin yoğun olduğu büyük kentlerde kimi zaman İşçi Partisi’ni geride bırakarak büyük bir zafer elde etti. PvdA’nın kalesi sayılan Amsterdam’ın Yeni Batı semtinde yaklaşık yüzde 20 oranında oy aldı.

Hollanda basınına göre, hükümetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Türkiye’Nin Rotterdam Konsolosluğuna gitmesine izin vermemesine ve Hollanda polisinin Türk vatandaşlarına köpek ve atlarla saldırmasına tepki gösteren Türk seçmenler, DENK partisine büyük destek verdi.

DENK lideri Tunahan Kuzu, Hollanda’da kendilerine yöneltilen eleştirilere sert tepki gösterdi.

Bir önceki yazımız olan Suriye’de bir eve hava saldırısı, 4 kişilik aile yok oldu başlıklı makalemizde haber, haberler ve halep hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi