Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Trump Pentagon’la Suriye’ye yapılacak misillemeyi görüştü

Trump, Esed’in yönetimi bırakmak zorunda kalabileceğini güçlü bir şekilde ileri sürerken Dışişleri Bakanı Rex Tillerson gazetecilere yaptığı açıklamada Esed için “ Onun Suriye halkını yönetme rolü yok” diyerek başkanın sözlerine vurgu yaptı.

Suriye’deki kimyasal katliama milletler arası tepkinin ortasında Trump yönetimi bir teste tabi tutulmuş oldu. Geçen 7 yıl içinde yüzbinlerce insanın ölmesinin ardından İkinci dünya savaşından sonraki en büyük mülteci krizi görüldü.

Kimyasal silaha maruz kalan çocukların görüntülerinden etkilenen Trump Suriye’de olan şeyin insanlığın utancı olduğunu düşünüyorum” dedi. Trump’a Esed’ın görevde kalması halinde ne olacağı sorulduğunda, O orada kaldıkça bir şeyler yapıyor o halde bişey olmalı “ dedi.

Bu konuda açıklama yapma yetkileri olmadığı için isim vermek istemeyen ABD’li yetkililer, ABD lideri Trump ile Pentagon’ın geliştirdiği seçenekleri üst seviye savunma liderlerinin tartışmakta olduğunu söyledi.
Bunların arasında Obama yönetiminin 2013’deki son dakikada rafa kaldırdığı seçeneklerin de bulunduğu kaydedildi. O zaman ABD, Akdeniz’de konuşlandırdığı gemilerden Suriye’nin askeri hava sahalarını, komuta kontrol tesislerini ve diğer tesisleri bombalamaya hazırlanıyordu.

Tillerson, Çin Devlet Başkanını karşılarken yaptığı konuşmada Bu saldırıların ardında Esed’in olduğu konusunda kafamızda hiçbir şüphe yok” dedi. Tillerson, ABD’nin Esed’e uygun bir cevabın verilmesini değerlendirmekte olduğunu söyledi.

Tillerson Esed’in görevi bırakma süreci milletler arası topluluğun çalışmasının gerektirecektir” dedi. Tillerson DEAŞ’ı mağlup ederken Suriye’de iç savaşın daha fazla dalgalanmasını önleyecek bir dengenin olması gerektiğini vurguladı.

Tillerson, Rusya’ya da bir uyarıda bulunarak Esed yönetimine desteğini dikkatli düşünmesi gerektiğini söyledi.  

Bir önceki yazımız olan 3 İsrail casusu idam edildi başlıklı makalemizde filistin, gazze içişleri bakanlığı ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi