Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

İyice köşeye sıkıştı

AB Konseyi, nükleer ve balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore’ye yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarıyla uyumlu olarak ilave yaptırım kararı alındığını bildirdi.

İŞTE YENİ YASAKLAR

AB üyesi 28 ülkenin Kuzey Kore’yle kömür, demir ve demir  cevheri ticareti sınırlandırılırken, bu ülkeden bakır, nikel, gümüş ve çinko ithalatı yasaklandı.

Kuzey Kore ulaştırma sektörüne yönelik olarak helikopter ve gemi satışı yasaklanırken, finans sektörüne yönelik sınırlandırmaların daha sıkı uygulanması kararlaştırıldı.

Ayrıca, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze teknolojisi geliştirmesine katkı sağlayabilecek eğitim ve bilimsel çalışmaların ve işbirliklerinin durdurulması karara bağlandı.

İLK YAPTIRIMLAR 2006 BAŞLAMIŞTI

AB’nin Kuzey Kore’ye yönelik ilk yaptırımları 2006 yılında başlamıştı. Ülkeyle silah ticareti ve Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze  teknolojisi geliştirmesine katkı sağlayabilecek ürün, hizmet ve teknolojilerin sağlanması yasaklanmıştı.

Bir önceki yazımız olan BM askerleri saat çaldı, hırsızlık anı kameralara yansıdı başlıklı makalemizde bm askerleri, bm askerleri hırsızlık ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir