Samsun Haberleri, Samsun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

AB'den flaş 'Türkiye' çağrısı

AB Komisyonu’nun bütçe ve insan kaynaklarından sorumlu yetkilisi Günther Oettinger, Türkiye ile 2016 yılında uzlaşılan mülteci mütabakatı kapsamında AB devletlerinden daha fazla para ödemelerini talep etti. AB Komisyonu yetkilisi üye devletlerin 2 milyar Euro’nun üzerinde bir meblağı finanse etmek zorunda olduklarını vurguladı.
 
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; AB üyelerinin mutabakat kapsamında Türkiye’deki mültecilerin barınması ve eğitimi gibi kalemler için 2018 yılına kadar 6 milyar euro taahhüt ettiğini hatırlatan Oettinger, mali yardımın ilk dilimi olan 3 milyar euronun yıl sonuna kadar planlanmış olacağını belirterek, bu nedenle 2018 bütçe taslağına ikinci dilim kapsamında 300 milyon Euro öngördüğünü kaydetti.
 
ALMANYA 500 MİLYON EURO ÖDEDİ
 
AB Komisyonu yetkilisi, Türkiye’ye yapılacak mali yardımın ikinci dilimine yönelik AB üyelerinin sorumluluklarını hatırlattı. Almanya’nın ilk dilimde yaklaşık 500 milyon Euro ödediği belirtilirken, AB uzmanları ikinci dilimde Almanya’ya düşecek payın çok daha yüklü olacağı görüşünde.

AB’nin kendi bütçesinden yeniden bir milyar Euro’luk ödeme yapması mümkün görülmüyor. Diğer yandan AB’den çıkma kararı alan Büyük Britanya’nın Türkiye ile varılan anlaşma kapsamında ödemelere devam edip etmeyeceği de meçhul.

Bir önceki yazımız olan Yemen’de hava saldırısı: 30 ölü başlıklı makalemizde 30, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi